HPE P36183-B21 - DL360 Gen10 5218R 1P 32G NC 8SFF Svr
ProLiant DL360 Gen10 5218R 2.1GHz 20-core 1P 32GB-R P408i-a NC 8SFF 800W PS Server
Part#:
P36183-B21
Manufacturer:
HPE
Save: 8%
Available to Backorder: contact for lead time
What is new supporting point:
HPE 800 Watt Flex Slot Titanium hot-plug power supply available for EMEA
What is new supporting point:
More Information
Part#
P36183-B21
EAN
Specification
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 1st Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| Processor cache | 27.5 MB |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 5218R |
| Processor cores | 20 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® C621 |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 24x DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Maximum internal memory | 1.54 TB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| Total storage capacity | 0 GB |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 1 ADM, 5, 6, 10 ADM, 10, 50, 60 |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Maximum storage capacity | 26.4 TB |
| Hot-Plug support | Yes |
| HDD interface | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Graphics | |
| Maximum graphics card memory | 16 MB |
| On-board graphics card | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance | |
| Remote administration | iLO 5 ASIC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operating system installed | No |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Software | |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Power | |
| Number of main power supplies | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Technical details | |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Rack mounting | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Management features | |
| Logistics data | |
| Sustainability | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 42.9 mm |
| Weight | 13 kg |
| Height | 707 mm |
| Depth | 434.6 mm |