HPE P24480-B21 - Intel Xeon-G 5218R Kit for DL360 Gen10
Intel Xeon-Gold 5218R (2.1GHz/20-core/125W) Processor Kit for ProLiant DL360 Gen10
Part#:
P24480-B21
Manufacturer:
HPE
Save: 8%
Available to Backorder: contact for lead time
More Information
Part#
P24480-B21
EAN
Specification
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Processor base frequency | 2.1 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Cooler included | No |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 125 W |
| Processor cache | 27.5 MB |
| Processor model | 5218R |
| Processor threads | 40 |
| System bus rate | 10.4 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Processor cores | 20 |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 1.02 TB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667 MHz |
| Memory channels | Hexa-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Scalability | 2S |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Scalability | 2S |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88.9 mm |
| Weight | 540 g |
| Height | 25.4 mm |
| Depth | 108 mm |