HPE P55241-B21 - DL360 G10+ 4310 MR416i-a NC 8SFF Svr
ProLiant DL360 Gen10 Plus 4310 2.1GHz 12-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS Server
Part#:
P55241-B21
Manufacturer:
HPE
Save: 8%
Available to Backorder: contact for lead time
What is new supporting point:
Support for industry-standard OCP 3.0 Network Adapters, enhancing customer choice.
Supports 3rd Generation Intel Xeon Scalable Processors for enhanced compute performance.
What is new supporting point:
More Information
Part#
P55241-B21
EAN
Specification
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 3rd Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor boost frequency | 3.3 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 4310 |
| Processor cores | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C621A |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | None |
| Total storage capacity | 0 GB |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Maximum storage capacity | 153.6 TB |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom 57416 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 slots | 2 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
| Redundant fans support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance | |
| Remote administration | iLO 5 ASIC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operating system installed | No |
| Software | |
| Power | |
| Number of main power supplies | 1 |
| Power supply | 800 W |
| Management features | |
| Technical details | |
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Rack mounting | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 434.6 mm |
| Weight | 13 kg |
| Height | 42.9 mm |
| Depth | 707 mm |