HPE P55240-B21 - DL360 G10+ 4309Y MR416i-a NC Svr
ProLiant DL360 Gen10 Plus 4309Y 2.8GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF 800W PS Server
Part#:
P55240-B21
Manufacturer:
HPE
Save: 8%
Available to Backorder: contact for lead time
What is new supporting point:
Support for industry-standard OCP 3.0 Network Adapters, enhancing customer choice.
Supports 3rd Generation Intel Xeon Scalable Processors for enhanced compute performance.
More Information
Part#
P55240-B21
EAN
Specification
Processor
Processor cache12 MB
Processor frequency2.8 GHz
Processor boost frequency3.6 GHz
Number of processors installed1
Processor model4309Y
Processor cores8
Processor manufacturerIntel
Processor familyIntel Xeon Silver
Memory
Internal memory32 GB
Memory layout (slots x size)1 x 32 GB
Memory slots32x DIMM
Memory clock speed3200 MHz
Maximum internal memory2 TB
Internal memory typeDDR4-SDRAM
ECCYes
Storage
Supported RAID controllersNone
Total storage capacity0 GB
Number of HDDs installed0
SSD interfacePCI Express 4.0
RAID supportYes
RAID levels0, 1, 5, 10
Optical drive typeNo
Number of HDDs supported8
Maximum storage capacity153 TB
Network
LAN controllerBroadcom 57416
Ethernet LANYes
Ethernet interface type10 Gigabit Ethernet
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
VGA (D-Sub) ports quantity1
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Optical drive
Optical drive typeNo
Design
Rack mountingYes
Chassis typeRack (1U)
Product colourSilver
Performance
Trusted Platform Module (TPM)Yes
Software
Power
Number of main power supplies1
Number of redundant power supplies installed1
Redundant power supply (RPS) supportYes
Power supply800 W
Power supply input voltage200 - 240 V
Technical details
Rack mountingYes
Chassis typeRack (1U)
Weight & dimensions
Width434.6 mm
Weight13.3 kg
Height42.9 mm
Depth434.6 mm