PWR-IE65W-PC-DC=
Manufacturer:
Cisco
Save: 28%
Available to Backorder: contact for lead time
This DC-input power supply is designed to power the Cisco IEM-3000-4PC and IEM-3000-4PC-4TC Power over Ethernet (PoE) expansion modules with the following caveats. - The 65 W DC-input power supply can support only one PoE expansion module. - Each power supply is capable of supporting a maximum of four PoE ports or two PoE+ ports on the PoE expansion module.
More Information
Part#
PWR-IE65W-PC-DC=
|---|---|
| Input current | 4.5 A |
| Output power | 65 W |
| Output current | 1.2 A |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Network switch |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input current | 4.5 A |
| Output power | 65 W |
| Output current | 1.2 A |
| DC output voltage | +54V |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Network switch |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 540 g |
| Width | 66 mm |
| Depth | 116.8 mm |
| Height | 150 mm |
| Technical details | |
| Maximum output power | 75 W |