PWR-C45-6000ACV-RF
Manufacturer:
Cisco
Save: 33%
Available to Backorder: contact for lead time
Cisco Catalyst 4500 E-Series Dual Input AC PoE Power Supplies
The 6000W ACV and 4200W ACV power supplies feature combined Mode Power Resiliency as an extension of the traditional combined mode power-supply behavior. Each power supply contains two smaller power supplies (called sub-units). In Combined Mode Power Resiliency the system relies only on power from three out of four power-supply sub-units. When using 200 VAC, this feature helps ensure that maximum power is available while the switch is protected against a single input power failure or sub-unit component failure.