HPE P72646-B21 - AMD EPYC 9845 CPU for HPE
AMD EPYC 9845 2.1GHz 160-core 390W Processor for HPE
Part#:
P72646-B21
Manufacturer:
HPE
Save: 8%
Available to Backorder: contact for lead time
More Information
Part#
P72646-B21
EAN
Specification
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.1 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 390 W |
| Processor cache | 320 MB |
| Processor model | 9845 |
| Processor threads | 320 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 160 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 6400 MHz |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 576 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76 mm |
| Weight | 610 g |
| Height | 12.5 mm |
| Depth | 297.4 mm |