HPE P67095-B21 - INT Xeon-G 6530 CPU for HPE
Intel Xeon-Gold 6530 2.1GHz 32-core 270W Processor for HPE
Part#:
P67095-B21
Manufacturer:
HPE
Save: 52%
Available to Backorder: contact for lead time
More Information
Part#
P67095-B21
EAN
Specification
Processor
Processor generationIntel Xeon Scalable 5th Gen
Processor base frequency2.1 GHz
Processor manufacturerIntel
Processor codenameEmerald Rapids
Thermal Design Power (TDP)270 W
Processor cache160 MB
Processor ARK ID237249
Processor model6530
Processor threads64
Processor operating modes64-bit
Processor boost frequency4 GHz
SteppingA1
Processor familyIntel® Xeon® Gold
Processor cores32
Processor socketLGA 4677 (Socket E)
Processor cache typeL3
High priority cores12
High priority core frequency2.3 GHz
Low priority cores20
Low priority core frequency1.9 GHz
Intel® UPI Speed20 GT/s
Memory
Maximum internal memory supported by processor4 TB
Memory types supported by processorDDR5-SDRAM
Memory clock speeds supported by processor4800 MHz
Memory channelsOcta-channel
ECCYes
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card modelNot available
On-board graphics cardNo
Discrete graphics card modelNot available
Power
Technical details
Intel® Turbo Boost Technology2.0
Intel Trusted Execution TechnologyYes
Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology)Yes
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI)Yes
Execute Disable BitYes
PCI Express slots version5.0
Supported instruction setsAMX, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2
Scalability2S
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)Yes
Embedded options availableYes
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)Yes
Intel 64Yes
StatusLaunched
Market segmentServer
Launch dateQ4'23
Intel Virtualization Technology (VT-x)Yes
Processor cache typeL3
Number of UPI links3
AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units2
Package carrierE1A
Servicing statusBaseline Servicing
Features
Maximum number of PCI Express lanes80
Processor package size77.5 x 56.5 mm
Processor ARK ID237249
Execute Disable BitYes
PCI Express slots version5.0
Scalability2S
Embedded options availableYes
Market segmentServer
Harmonized System (HS) code8542310001
Export Control Classification Number (ECCN)5A992C
Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS)740.17B1
Use conditionsServer/Enterprise
Processor special features
Intel Software Guard Extensions (Intel SGX)Yes
Intel 64Yes
Intel® Speed Shift TechnologyYes
Intel® OS GuardYes
Intel® Boot GuardYes
Intel® Volume Management Device (VMD)Yes
Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPUYes
Mode-based Execute Control (MBE)Yes
Intel® Run Sure TechnologyYes
Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT)Yes
Intel® Speed Select Technology - Base Frequency (Intel® SST-BF)Yes
Intel® Transactional Synchronization ExtensionsYes
Intel® Total Memory EncryptionYes
Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET)Yes
Maximum Enclave Size Support for Intel® SGX128 GB
Intel® Platform Firmware Resilience SupportYes
Intel® Crypto AccelerationYes
Intel® Total Memory Encryption - Multi KeyYes
Intel® QuickAssist Software AccelerationYes
Intel® On Demand Feature ActivationYes
Intel® Data Streaming Accelerator (DSA)1 default devices
Intel® Advanced Matrix Extensions (AMX)Yes
Intel® Speed Select Technology – Core PowerYes
Intel® Speed Select Technology – Turbo FrequencyYes
Operational conditions
Tcase74 °C
DTS Max91 °C
Logistics data
Weight & dimensions