HPE P02607-B21 - Intel Xeon-G 6230 Kit for DL360 Gen10
Intel Xeon-Gold 6230 (2.1GHz/20-core/125W) Processor Kit for ProLiant DL360 Gen10
Part#:
P02607-B21
Manufacturer:
HPE
Save: 8%
Available to Backorder: contact for lead time
More Information
Part#
P02607-B21
EAN
Specification
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Processor base frequency | 2.1 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Cooler included | No |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 125 W |
| Processor cache | 27.5 MB |
| Processor model | 6230 |
| Processor threads | 40 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Stepping | B1 |
| Bus type | UPI |
| Component for | Server/workstation |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Processor cores | 20 |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor series | Intel Xeon Gold 6000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 1 TB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2933 MHz |
| Memory channels | Hexa-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | No |
| Power | |
| Technical details | |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Supported instruction sets | AVX-512 |
| Scalability | 4S |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Market segment | Server |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Processor cache type | L3 |
| Number of UPI links | 3 |
| Mode-based Execute Control (MBE) version | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) version | Yes |
| Intel® Run Sure Technology version | Yes |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Scalability | 4S |
| Market segment | Server |
| Intel® Optane™ Memory module included | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Processor special features | |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Operational conditions | |
| Tcase | 87 °C |
| Logistics data | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88.9 mm |
| Weight | 540 g |
| Height | 25.4 mm |
| Depth | 108 mm |