N9K-PAC-3000W-B-RF
Manufacturer:
Cisco
Save: 29%
Available to Backorder: contact for lead time
The Cisco Nexus 9500 platform supports hot-swappable, front-panel-accessible AC, DC, and universal AC/DC power supplies. N+1 and N+N redundancy modes are supported. The 3000W AC power supply is 80 Plus Platinum rated, providing more than 90 percent efficiency across typical workloads.
More Information
Part#
N9K-PAC-3000W-B-RF
EAN
Specification
Features
Product typePower supply
Mean time between failures (MTBF)287097 h
Product colourGrey
Colour
Product colourGrey
Technical details
CompatibilityCisco Nexus 9500
Performance
CompatibilityCisco Nexus 9500
Power
AC input voltage200 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Total power3000 W