MS210-24-HW
Manufacturer:
Cisco
Save: 51%
In stock
More Information
Part#
MS210-24-HW
EAN
Specification
Management features
Multicast supportYes
Switch typeManaged
Web-based managementYes
System event logYes
Quality of Service (QoS) supportYes
Switch layerL3
Ports & interfaces
SFP module slots quantity4
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity24
Basic switching RJ-45 Ethernet ports typeGigabit Ethernet (10/100/1000)
Console portRJ-45
Network
IGMP snoopingYes
Networking standardsIEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad
VLAN supportYes
Spanning tree protocolYes
Port mirroringYes
Number of VLANs4094
Link aggregationYes
IP routingYes
Flow control supportYes
Broadcast storm controlYes
Auto MDI/MDI-XYes
10G supportNo
Auto-negotiationYes
Virtual LAN features
VLAN supportYes
Number of VLANs4094
Data transmission
Jumbo frames9578
Throughput41.67 Mpps
MAC address table16000 entries
Switching capacity128 Gbit/s
Number of trunks8
Jumbo frames supportYes
Performance
StackableYes
Auto-negotiationYes
Physical stacking (units)8
Mean time between failures (MTBF)590165 h
Firmware upgradeableYes
Harmonized System (HS) code85176990
Technical details
Physical stacking (units)8
Form factor1U
Product colourSilver
StackableYes
Firmware upgradeableYes
Rack mountingYes
Security
BPDU filtering/protectionYes
Security algorithms802.1x RADIUS, SNMP
IGMP snoopingYes
Access Control List (ACL)Yes
Root protectionYes
Password protectionYes
DHCP featuresDHCP snooping, DHCP relay
Multicast features
Multicast supportYes
Certificates
CertificationCSA-US, FCC, IC, CE, RCM, RoHS
Design
Form factor1U
Product colourSilver
Rack mountingYes
Power
Power consumption (max)24 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency47/63 Hz
Power consumption (typical)15 W
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE)No
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Weight & dimensions
Width484.6 mm
Depth250 mm
Height43.8 mm