Part#:
C1200-16P-2G
Manufacturer:
Cisco
In stock
More Information
Part#
C1200-16P-2G
EAN
Specification
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Network | |
| IGMP snooping | Yes |
| IGMP entries | 255 |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 255 |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 255 |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 9000 |
| Number of static routes | 32 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 26.78 Mpps |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 706983 h |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Security | |
| Loop protection | Yes |
| Authentication | Guest VLAN |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| IGMP entries | 255 |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Memory | |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging content | |
| Packaging content | Switch, power cable, USB Type C cable and mounting hardware |
| Power | |
| Power consumption (max) | 156.4 W |
| Power plug type | Type C |
| AC input voltage | 110 - 220 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 536.05 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 296.9 mm |
| Depth | 268.2 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 414 mm |
| Package depth | 399 mm |
| Package height | 108 mm |