AIR-PWRINJ-60RGD1=
Manufacturer:
Cisco
Save: 28%
Available to Backorder: contact for lead time
Power Injector, 60W, outdoor, North America plug
More Information
Part#
AIR-PWRINJ-60RGD1=
EAN
Specification
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable types supported | Cat5e |
| Features | |
| Surge protection | Yes |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Power | |
| Output power | 60 W |
| AC adapter output voltage | 55 V |
| Input voltage | 90 - 264 V |
| Input current | 2 A |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 185 °F |
| Input voltage | 90 - 264 V |
| Input current | 2 A |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 500 g |
| Weight | 1.35 kg |
| Width | 150 mm |
| Depth | 214 mm |
| Height | 70 mm |